TERMAL KAMERA İLE ISI KAYIPLARI TESPİTİ


TERMAL KAMERA İLE ISI KAYIPLARI TESPİTİ

Termal kameralar, sıcaklık ölçme özellikleri ve kızılötesi ışınlar yardımıyla dış cephe ve çatılarda oluşan hava akımı veya rutubet kaynaklı sorunları tespit etmek adına kullanılmakta ve ısı yalıtımına ihtiyaç duyulan bölgeleri işaret etmektedirler. Konutların ısı yalıtım ve ısı sorunlarının saptanmasında kullanılan yardımcı araçlardır. Kızılötesi görüntüleme yapabilen termal kameralar sayesinde konutların ısı yalıtımı yetersiz alanlarında yaşanan ısı kaçakları görüntülenebilmektedir.

Termografi günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu önemli gelişmelerdendir.

Çünkü termografi; elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki elektromanyetik ışınımını tespit eder ve elde edilen bu ışınımdan resimler meydana getirir.
İstisnasız tüm cisimler tarafından salınan kızılötesi ışınım sayesinde, cismin sıcaklığı önplana çıkarılır.

Bu şu demek oluyor: bir cisim tarafından salınan ışınımın miktarı sıcaklık arttıkça artar.
İşte bu yüzden termografi, sıcaklıktaki farkları görmemizi sağlar.

Termografik bir kamera tarafından görüntülendiklerinde, sıcak cisimler daha soğuk arkaplanların yanında oldukça göze çarpar; insanlar ve diğer sıcak kanlı hayvanlar, gündüz veya gece, çevrede rahatlıkla görülebilir hale gelirler…

Bu teknoloji özellikle askeriye ve gizli servislerde kullanılır. Zira sınır bölgelerinde gece karanlığında canlı bir cismi çıplak gözle görmek hemen hemen imkansızdır.
Fakat termografi bu gözle görülemeyenleri, teknolojisi sayesinde görünür hale getirir.

Bununla beraber ilerleyen zamanlarda bu özellik yalnız askeri amaçlı değil, yine örneğin itfaiyecilerin duman arasında mahsur kalan insanları bulma ve yangının merkezini tespit etmede, yine ister inşaat halinde bulunsun veya inşaatı bitmiş bir binada olsun ısı kaçaklarını bulmada son derece yardımcı bir teknoloji haline gelmiştir.

Zira binalarda eksik veya yetersiz yalıtım, inşaat kusurları veya tasarım hataları neticesinde oluşan ısı kaybı yüksek maliyetli restorasyonlara yol açabiliyor.

Buna en iyi örnek sıcacık evinizde çayınızı yudumlarken bir yerlerden bir soğuğun geldiği kanısıdır. Halbuki kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan eminsinizdir.

Hepimizin mutlaka yaşadığı ve nereden geldiğini bilmediğimiz bu “soğuk hava” büyük ihtimal ile pencerelerinizin (her ne kadar kapalıda olsalar) düzgün bir şekilde izole edilmediğinden kaynaklanmaktadır.
En geç elinizi pencere çerçevesinin etrafında gezdirdiğinizde bu durumun farkına varacaksınızdır.

Isı yalıtım uygulaması bittikten sonra termal kamera yardımı ile binanız tekrar görüntülenecek ve yalıtımlı hali ile engellenen ısı kayıpları tarafınıza sunulacaktır.